Przyczyny zaparowywania szyb

Parowanie szyb to naturalne zjawisko fizyczne, które jest efektem sporej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, a także podwyższonej wilgotności powietrza. Problem zaparowanych okien możesz zaobserwować szczególnie w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Pojawia się on na szybach okiennych. Wilgoć może gromadzić się także na wewnętrznej stronie parapetu i na miejscu łączenia szyby z ramą okienną. Skraplanie wody nie jest powodem do niepokoju, jeśli para pojawia się na zewnętrznej stronie szyb. Stanowi to dowód na to, że zastosowano w ramie okna taflę szklaną o bardzo dobrych parametrach izolacji cieplnej, która zapewnia doskonałe zabezpieczenie przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wewnątrz. Zjawisko parowania szyb na zewnątrz powstaje w wyniku identycznego zjawiska, jak skraplanie się porannej rosy na trawie. Dużo większym problemem jest parowanie pomiędzy szybami okna. Oznacza to ich całkowite rozszczelnienie i potrzebę wymiany pakietu szybowego. Gaz szlachetny, który umieszczany jest pomiędzy szybami, wpływa na ich właściwości termoizolacyjne. Jeśli wydobędzie się on na zewnątrz, wówczas okna nie stanowią żadnego zabezpieczenia przed wilgocią i niską temperaturą powietrza.

Przyczyny zaparowania szyb – osadzanie się pary wodnej na wewnętrznej stronie okien

Wilgoć, która pojawia się na wewnętrznej stronie okien, to konsekwencja nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń. Powstająca wówczas różnica temperatur powoduje pojawienie się widocznych kropel na parapetach bądź też w miejscu łączenia szyby ze stolarką okienną. Wytrącanie się kropelek w najchłodniejszych miejscach, może dowodzić tego, że optymalna wilgotność powietrza w danym wnętrzu jest nieodpowiednia, ponieważ przekracza 50%. Ponadto, brak wietrzenia wnętrz lub zbyt szczelne okna, również powodują osadzanie się pary na wewnętrznej stronie okien. Uciążliwe dla wielu właścicieli nieruchomości zaparowane od wewnątrz okna, mogą być wynikiem uszkodzenia uszczelek lub też niewłaściwej regulacji docisku skrzydła, montowanego w oknach PCV. W przypadku okien drewnianych, zaparowujących od wewnątrz, należy je jak najszybciej uszczelnić. Problem osadzania się kropel wody na wewnętrznej stronie okien, może mieć także prozaiczne przyczyny, takie jak na przykład przegrzewanie pomieszczeń w zimie.

Jak uniknąć zaparowanych szyb?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zapobiegać parowaniu szyb? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Wystarczy, że zastosujesz kilka sprawdzonych metod. Jeśli zauważysz parowanie szyb wewnątrz, które nie jest wynikiem nieszczelności lub też błędnego montażu okien, możesz łatwo pozbyć się tego problemu. Wystarczy, że zadbasz o optymalną temperaturę w posiadanych przez Ciebie pomieszczeniach, w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym. Nie powinna ona przekraczać wartości 21 stopni Celsjusza. Kolejną bardzo ważną kwestią jest ograniczenie gromadzącej się wewnątrz mieszkania lub domu wilgoci. Możesz dokonać tego poprzez systematyczne wietrzenie i zastosowanie produktów takich, jak mechaniczne pochłaniacze wilgoci lub też urządzenia tego rodzaju zasilane prądem elektrycznym. Te pierwsze mają wkład krzemionkowy o silnym działaniu absorbującym wilgoć. Metodą na zapobieganie parowaniu szyb jest także montaż okapu kuchennego i docieplenie ścian wewnętrznych we wnętrzach, szczególnie jeśli budynek nie ma wykonanej termomodernizacji.

Istnieje, co najmniej kilka sposobów na pozbycie się zaparowanych okien. Przed ich wykorzystaniem powinieneś zastanowić się, jakie są przyczyny wyżej wymienionego zjawiska. Może okazać się, że Twoje okna są nieszczelne lub temperatura w posiadanych przez Ciebie pomieszczeniach jest nieprawidłowa.