Rolety antywłamaniowe a tradycyjne zewnętrzne – różnice
Zarówno rolety antywłamaniowe, jak i tradycyjne zewnętrzne ograniczają ilość wpadającego do pomieszczenia światła, chronią przed nagrzewaniem wnętrza oraz zapewniają ciszę. Różnią się jednak pod kilkoma aspektami. Oto one:
- Płaszcz rolety – jego budowa w obu wariantach wygląda identycznie. To, czym odznacza się roleta antywłamaniowa, jest materiał. Lamelki wykonano bowiem z mocniejszego oraz trwalszego aluminium ekstrudowanego, natomiast te w tradycyjnej opcji posiadają wypełnienie z pianki poliuretanowej.
- Prowadnica płaszcza – wariant antywłamaniowy ma profile o grubszych ściankach. Odgięcie prowadnic i wyjęcie lamela jest w tym wypadku niemożliwe.
- Listwa końcowa dolna – zawsze wyposaża się ją w gumową uszczelkę. W roletach tradycyjnych zewnętrznych nie jest ona tak szeroka i wytrzymała, jak w antywłamaniowych. Dodatkowo nie ma opatentowanego zabezpieczenia antywyważeniowego.
- Wieszaki – montowane w opcji tradycyjnej są mniej mocne. W roletach antywłamaniowych blokują one płaszcz w pozycji zamkniętej.
- Zabezpieczenia – w przypadku wariantu tradycyjnego dodatkowe zabezpieczenia nie występują. Natomiast budowa drugiej opcji uniemożliwia podniesienie rolet od zewnątrz. Do tego mechanizm zapadkowy powstrzymuje przed podważeniem.
Klasy rolet antywłamaniowych
Szukając właściwych rolet antywłamaniowych do domu, bardzo ważnym aspektem jest sprawdzenie ich klasy odporności, czyli resistance class. Norma unijna PN-EN 1627:2012 definiuje poziom skuteczności tego sprzętu. Istnieje sześć klas, przy czym szósta to rolety najtrudniejsze do zniszczenia, a pierwsza oznacza się te najmniej wytrzymałe. Oto lista poszczególnych klas z opisem, przed jakimi narzędziami chronią:
- RC1 – chroni w wypadku, gdy włamywacz nie stosuje żadnych narzędzi;
- RC2 – chroni wtedy, gdy włamywacz stosuje narzędzia takie, jak śrubokręt czy nożyce;
- RC3 – zapewnia ochronę, kiedy włamywacz stosuje łom lub proste narzędzia, np. piłę;
- RC4 – chroni w wypadku, gdy włamywacz stosuje narzędzia ciężkie, m.in. siekierę oraz młot;
- RC5 – chroni wtedy, gdy włamywacz stosuje elektronarzędzia: wiertarkę lub nożyce automatyczne;
- RC6 – zapewnia ochronę, kiedy włamywacz stosuje ciężkie narzędzia elektryczne, w tym automatyczną piłę oraz przecinarkę.
Rolety antywłamaniowe wewnętrzne czy zewnętrzne – jakie wybrać?
Na rynku dostępne są dwa warianty rolet antywłamaniowych. Różnią się od siebie miejscem montażu. Rolety wewnętrzne doskonale ochronią dom przed potencjalnym złodziejem, niemniej nie mają dodatkowych funkcji, które posiada opcja zewnętrzna. Nie można jednak odebrać im tego, że są rozwiązaniem estetycznym. Elewacji budynku nie zasłaniają bowiem aluminiowe czy stalowe elementy. Rolety zewnętrzne oprócz zapewnienia bezpieczeństwa przed włamywaczami chronią także przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi oraz tworzą w pomieszczeniu wrażenie intymności.
Czy rolety antywłamaniowe są warte zakupu?
Podsumowanie
Rolety chroniące przed włamaniem dzięki nowoczesnym technologiom oraz solidnej konstrukcji mogą znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa zarówno samego domu, jak i jego mieszkańców. Wybierając właściwy produkt, warto zwrócić uwagę na szereg aspektów, takich jak m.in. odpowiednie certyfikaty. Tak ważny zakup musi spełniać oczekiwania użytkownika oraz odpowiadać jego potrzebom.